Тисячі українських дітей через війну відірвані від рідних домівок і змушені здобувати освіту закордоном. Адаптація до нової школи – це завжди непросто. А через незнання мови це завдання ускладнюється. Щоб спростити його, в Міністерстві охорони здоров’я підготували рекомендації.

9 рекомендацій від Мінздрава

  • Знайомство з територією

Важливо дізнатися, де в школі розташовані туалет, їдальня, класи, спортзал. Це надасть впевненості й зніме хоча б напругу через дезорієнтацію.

  • Знання = сила

Познайомтеся самі та за можливості познайомте дитину з вчителями, директорами школи та іншими, з ким контактуватиме школяр впродовж навчання. Розкажіть, до кого із дорослих у школі він може звернутися по допомогу у разі потреби.

  • Особливі потреби

Якщо у дитини є якісь особливі потреби, наприклад, щодо раціону, стану здоров’я, поведінкових особливостей – обов’язково розкажіть про це викладачеві та директорові школи.

  • Знання та дотримання правил

Дотримання правил допоможе почуватися «своїм» у колективі. Зясуйте, до прикладу, що зазвичай діти приносять на перекус, які вимоги до одягу тощо. Дізнайтеся, як відбувається обмін інформацією між вчителями та батьками, що робити, якщо дитина пропускає заняття.

  • Контакт із давніми друзями

Якщо дитина сумує за однокласниками зі своєї української школи, допоможіть їй підтримати спілкування з ними. Поясніть, що перехід до нової школи не є зрадою українських друзів, натомість є збагачення новими контактами. 

Нова школа - нові друзі
Нова школа - нові друзі
freepik.com

  • Помірні очікування

Зараз точно не час вимагати ідеальності та перфекціонзіму. Дитина, яка переживає стрес, може бути розсіяна, їй складно концентруватися. Тому важливо наголошувати на тому, що ми розуміємо, як їй зараз важко, але впевнені, що вона впорається, а ми їй допоможемо.

  • Відзначення досягнень і перемог

Питайте у дитини про те, що сьогодні було його силою і новою перемогою. Які труднощі спіткали, і як вона з цим впоралася. Просіть занотувати все, що здається новим і цінним. Відзначайте успіхи і щонайменше здобутки вашого школяра.

  • Комунікативні навички

Якщо школір має складності в спілкуванні, не може сам попросити про допомогу, попрактикуйтеся це робити вдома. За потреби можна підготувати картки з картинками і словами (наприклад, «Погано почуваюся», «Хочу пити, «Потрібно у вбиральню», «Не розумію», тощо).

  • Захист простору і позиції

Попередьте директора (або вчителя) про те, що вашій дитині зараз може бути важко навчатися разом із дітьми з росії. Адже це може порушувати контур безпеки. Важливо коректно пояснити, що ви уважні до прав всіх дітей, але для українських дітей , які пережили досвід війни, особливо важливо почуватися в безпеці.

В багатьох зарубіжних школах є асистенти вчителя для українських дітей
В багатьох зарубіжних школах є асистенти вчителя для українських дітей
freepik.com

Особистий досвід

Киянка Тетяна Т. знаходиться в Празі з березня. Весною її старша донька до чеської школи не пішла, навчалася дистанційно в українській. В вересні вона також продовжила онлайн-навчання в своїй школі. Але наприкінці місяця прийшло запрошення до чеської школи.

«При всьому бажанні я не могла відмовитися і не відреагувати на це запрошення. Адже воно прийшло від школи, до якої ми належали по місцю проживання. В будь-якому разі чеській закон зобов’язує ходити до школи дитину, яка знаходиться в країні більше 90 днів», - розповідає Тетяна.

Спочатку донька дуже зраділа цій новині. Адже вона скучила за справжньою школою, реальним, а не онлайн-спілкуванням. Але за пару днів до школи, ввечері перед сном в неї сталася панічна атака.

«Аня дуже плакала, навіть задихалася. Вона сказала, що страшенно боїться йти до нової школи, бо погано знає чеську», - згадує Тетяна.

Але жінка заспокоїла дитину, пояснила, що в школі у вчителя буде україномовний асистент, яка буде всі незрозумілі моменти пояснювати. Крім того, в класі будуть ще українські діти.

Але, на жаль, за словами Тетяни не в усіх школах така ситуація. Буває, що дитина потрапляє до класу, де асистента немає. І тоді єдиний вихід додатково, дуже інтенсивно вивчати мову. Можливу, наймати вчителя, який би міг допомагати з вивченням нового матеріалу.

Зараз донька Тетяни вже другий тиждень ходить до чеської школи. Вона дуже задоволена. Каже, що програму набагато легша, ніж в українській школі (в Києві дівчинка вчилася по програмі «Інтелект»). В класах більш невимушена, комфортна атмосфера. Дітям дозволяють пити воду на уроках, встати, походити, якщо дитина відчуває, що їй важко всидіти. Вчителі не підвищують голос на дітей.

Асистент вчителя все пояснює. Крім того, для українських дітей кожного дня проводять додаткові заняття чеською мовою.

Вам буде також цікаво прочитати:

Ядерная опасность: что рассказать ребенку и положить  в его тревожный рюкзачек

Можно ли забрать ребенка из школы во время воздушной тревоги