Любов до самолікування у людини в крові. Самі встановлюємо собі діагноз, самі призначаємо лікування, самі йдемо в аптеку за антибіотиками, до яких організм звикає дуже швидко. Але з 1 серпня 2022 року «антибіотикова лафа» у любителів самолікування закінчується: МОЗ вводить продаж антибіотиків тільки за рецептами. Щоправда, рецептами електронними.
Варто зазначити, що цей процес МОЗ анонсувало ще у квітні, але тоді не було визначено термінів набуття чинності розпорядження. Буквально на днях відбувся брифінг, на якому Міністерство озвучило нові правила та терміни.

Читайте також: Обезьянья оспа: стоит ли бояться новой заразы — мнение врачей


Щоб із серпня купити антибіотик, потрібно буде надати в аптеці рецепт. Або електронний, або паперовий. При цьому виписати рецепт може будь-який лікар — не обов'язково сімейний. Електронний рецепт виписує лікар, який працює в установі, що підключена до ЕСОЗ (Електронна система охорони здоров'я). У ній має бути зареєстрований і пацієнт. Якщо ви ще не зареєстровані в цій системі (зазвичай це відбувається автоматично під час укладання договору з сімейним лікарем), зареєструвати може будь-який лікар, на прийом до якого ви потрапите.

фото: Karolina Grabowska, pexels.com
фото: Karolina Grabowska, pexels.com

Отже, лікар (сімейний чи будь-який фахівець) виписує електронний рецепт на антибіотик, з яким пацієнт може звернутися до будь-якої аптеки.
«У перехідний період пацієнт зможе придбати необхідні ліки за рецептом у будь-якій аптеці. Для цього достатньо лише предʼявити фармацевту інформаційну довідку, яку лікар видасть як підтвердження призначення. Також за рецептом пацієнт буде самостійно ухвалювати рішення про вибір торгової назви препарату, що містить призначену діючу речовину, орієнтуючись на власний бюджет», — зазначила заступник міністра охорони здоров'я з питань цифрового розвитку Марія Карчевич.
Якщо ж ні пацієнт, ні лікувальний заклад не зареєстровані в ЕСОЗ, тоді рецепт виписується як раніше, на рецептурному бланку.
Безумовна перевага електронних рецептів у тому, що пацієнт сам може вибрати препарат, орієнтуючись на свій гаманець. Головне — щоб у препараті містилася необхідна кількість діючої речовини. Про наявність препаратів в аптеці повідомить фармацевт.
Крім того, за допомогою електронних рецептів можливо буде відстежити кількість виписаних антибіотиків, оскільки одна з проблем в Україні — антибіотикорезистентність. Іншими словами, нечутливість до антибіотиків чи звикання через часте їх вживання. А якщо той чи інший антибіотик вже не допомагає, хвороба може протікати по-іншому.

фото: Pavel Danilyuk, pexels.com
фото: Pavel Danilyuk, pexels.com

Електронний рецепт на антибіотики — це перший крок до тотальної цифровізації медицини. Перехідний період на електронні рецепти призначено до кінця 2022 року, після чого за електронним рецептом доведеться купувати більшість препаратів, а не тільки антибіотики.