Якщо життя засипало вас лимонами — зробіть з них лимонад. А якщо "подарувало" блекаут - влаштуйте романтичний вечір при свічках. Для цього знадобиться коханий і свічки. Із вибором другої половинки, ви впораєтесь і самі. А ось свічки ми вам допоможемо вибрати. 

Свічки бувають воскові, парафінові та гелеві. Найекологічнішими та найбезпечнішим вважаються свічки із воску. Вони при горінні не залишають кіптяви, а це значить не отруюють організм та не шкодять навколишнім інтер'єрам. Це теж важливо, бо відключення світла триває годинами й горіти свічка буде довго. Віск буває різний — бджолиний та рослинний. 

Читайте також: Чи відключатимуть електрику: де дізнатись інформацію за вашою адресою

Бджолиний — це свічкова класика. Такі свічки зазвичай горять у храмах і не мають шкідливих випарувань. Свічки із бджолиного воску горять до 1 години маленька свічка. А з рослинного - до 45 хвилин. Але — такий натуральний матеріал дорогий, бо з одного вулику за сезон можна видобути не більше 1,5 - 2 кілограми воску, тому і свічка буде коштувати недешево. Крім того, температура плавлення такого воску від 35 градусів Цельсію. А це значить, що свічка буде втрачати форму навіть у теплому приміщенні.  Тому часто виробник додає до воскових свічок парафін, який здешевлює продукт та надає йому форму. Але забуває це вказувати у складі, видаючи свічку за 100% екотовар. Як виявити, що перед вами воскова свічка без зайвих домішок? 

фото: Vibhor Saxena
фото: Vibhor Saxena

Свічки із чистого бджолиного воску згорають повністю без залишку, випаровуються у повітря. А свічка із домішками парафіну - плавиться та "плаче". Чисто воскова свіча розм'якшується у руках, як пластилін. А та, у якій є парафін - кришиться і як драже m&ms не тане у руках. На парафін у складі воску також можуть вказувати горизонтальні тріщини. Чому ж так негативно ставляться до вкраплень парафіну у свічках? Тому що, він, парафін, якщо спалювати свічки у великій кількості (а для тривалого відключення світла свічок потрібно багато) - небезпечний для здоров'я. Парафін роблять із продуктів перероблювання нафти. Тому при згорянні він коптить і виділяє у атмосферу шкідливі сполуки. Для того, щоб зменшити коптіння, у парафін додають стеарин - це рослинний віск. Він мінімізує кіптяву, але не робить вихлопи безпечними для організму.

Як розпізнати парафін?

Температура плавлення у нього вища за віск - десь біля 60 градусів Цельсію. Тому парафін в руках не плавиться. На дотик такі свічки тверді і ніби "мильні". Якщо постукати по такій свічці вона видає дзвінкий звук, наче скляний. Добре плавиться і не випаровується. Тому можна придбати спеціальний підсвічник, у якому плавлений віск стікає у форму, де підготований новий фітіль, і користуватись такою свічкою, практично, вічно. І за ціною парафінові свічки набагато дешевші за воскові. Але час їх горіння серед усіх свічок найменший - до 30 хвилин. Отож для того, щоб мінімізувати шкоду для організму від таких свічок - не паліть їх одна за одною та провітрюйте приміщення після їх використання. І користуйтесь не довго, лише під час романтичної вечері. Після неї, у темряві, ви знайдете чим займатися і без світла. 

фото: Vibhor Saxena
фото: Vibhor Saxena

Альтернативою традиційним воску та парафіну можуть бути гелеві свічки. Для виробництва свічкого гелю використовують екологічночисті компоненти - желатин та гліцерін. Горять вони яскравіше через свою прозорість, і у 3-4 рази довше, аніж воскові та парафінові. Гель, як і воск, випаровується до кінця не отікаючи та не залишаючи кіптяви.  Але! Гелевий наповнювач для свічки має бути лише у скляній посудині, бо ж якщо ви виберете гелеву свічку із пластмасовою основою, при горінні вона буде коптити, виділяти неприємний запах та шкідливі речовини.

Крім того пластик легкозаймистий і ваше побачення при свічках може закінчитися не пожаром кохання, а звичайною пожежею. А ще при виборі свічки потрібно звернути увагу на фітіль. Літературною українською це слово звучить як "гніт". Треба обов'язково поглянути на його склад. Деякі виробники продівають у мотузку свинцеву серцеву, щоб гніт тримався вертикально і не падав. Це дуже небезпечно. При нагріванні свинець, навіть у маленьких кількостях, виділяє пари, які порушують функціонування мозку та центральної нервової системи. Перевірити наявність свинцевого стрижня можна провівши ним по паперу. Якщо він присутній, фітіль на папері залишить темний сірий слід, як від простого олівця. А якщо свічка вже запалювалася, то можна розібрати руками кінчик гніту і подивитися є там металевий дріт чи ні. Також потрібно обачливо підійти до кольору. Свічки яскравих кольорів при спалюванні часто виділяють токсини. 

Автор: Наталія Кудряшова