Йде шостий місяць від початку збройної агресії сусідньої держави на нашу незалежну, квітучу Україну. Жах і шок перших тижнів війни минув, але, на жаль, ми щодня дізнаємося про нові трагедії — знищені домівки, вулиці та навіть міста країни. Багато українців змушені були покинути свої оселі, багато хто намагається зробити це зараз. Але кожен із нас зазнав жахіття війни й готовий будь-якої миті до різних випробувань. Так, багато хто втрачає житло і документи. І якщо великі речі забрати із собою або зберегти неможливо, то подбати про збереження всіх документів потрібно всім. Тим, хто зберіг документи, варто перевірити, чи все правильно, тим хто ще не повністю подбав про збереження — потрібно зробити це. Ми зібрали кілька слушних порад щодо збереження документів, а освітній омбудсмен Сергій Горбачов дав кілька рекомендацій.

фото: istockphoto Завантажте в хмарне сховище
фото: istockphoto Завантажте в хмарне сховище

Зберіть усі документи та розділіть за напрямами

Ніхто не знає, в якій точці світу чи України ви можете опинитися, тож треба мати всі документи під рукою. Їх можна зібрати в одній папці, розділивши файли:

- Документи про освіту: табелі дітей про закінчення класів, свідоцтва про закінчення школи, училища, вишу, всі дипломи — від бакалавра до кандидатського та доктора наук (якщо є). Зберіть всі грамоти чи свідоцтва про закінчення курсів, нагороди тощо. Ніхто не знає, де і як доведеться доводити свою кваліфікацію. Особливо це важливо для дітей: при навчанні за кордоном що більше грамот — то краще.
- Документи на власність (нерухомість, автомобілі, спадщину тощо).
- Документи сім'ї: паспорти (всі, які є), права, свідоцтва про шлюб, народження дітей, смерть, ІПН та ін.
- Медичні документи. Тут важливі виписки з лікарень, якщо є — історія хвороб, інформація про хронічні захворювання та щеплення.
- Банківські та страхові документи.
- Документи по роботі (якщо є трудові книжки, документи по бізнесу, свідоцтва про реєстрацію тощо).

Зробіть копії

Потрібно зробити дві копії кожного документа і вкласти у файл з оригіналом. Щоб за потреби надати копії вам не потрібно було шукати принтер.
Додатково по можливості відскануйте документи, завантажте в комп'ютер/ноутбук і неодмінно в хмарне сховище. Там же створіть віртуальні папки, за якими розкладете документи. В ідеалі кожну папку потрібно заархівувати та «запаролити».
Якщо немає можливості відсканувати, зробіть фото телефоном і вже звідти складіть у сховище. Доступ до фото документів має бути максимально простим.

фото: istockphoto Завантажте в хмарне сховище
фото: istockphoto Завантажте в хмарне сховище

Поділіться з довіреною особою

В ідеалі — дати доступ до сховища документів людині, якій ви довіряєте. Це може бути член сім'ї, близький друг чи колега. Йому ж можна надіслати фото основних документів. Це потрібно на випадок, якщо ви забули, втратили документи, потрапили до лікарні тощо.

Додаткові дії

Ніхто не знає, в якій країні ви опинитеся завтра, тому для більшої надійності основні документи можна перекласти англійською (вона універсальна). Зробити це можна самостійно, у «ворді», чи у бюро перекладів. Перевірте можливість максимально завантажити документи в «Дію» — щодня можливості цієї програми збільшуються. Бажано роздобути дублікати загублених документів.

І про всяк випадок

У житті може статися всяке, а в умовах воєнного часу й поготів. Тому подумайте, кого можна призначити довіреною особою для входу до соціальних мереж. Крім того, жетон/кулон/просто замітка в телефоні або хмарі з інформацією про вашу групу крові, основні хронічні захворювання (якщо вони є) та препарати, які ви приймаєте, зайвими не будуть. Варто зазначити, що в умовах воєнного часу отримати копії або дублікати загублених документів можна досить швидко.
Втім, ми сподіваємося лише на найкраще і на швидку Перемогу. А документи просто будуть в порядку.