Вже цього тижня школярі повернуться до навчання. Під час війни повернутися до освітнього процесу буде складніше, ніж у попередні роки. Тому на сторінці Міністерства охорони здоров'я України в Facebook дали кілька рекомендацій, як допомогти дітям адаптуватися та продовжити навчання.

Які складнощі можуть виникнути під час адаптації до школи?

 • У дітей може бути знижена концентрація, відстороненість та погіршення пам'яті. Не варто прискорювати процес надолуження, все має відбуватися поступово.
 • Під час навчання діти можуть тримати щось у руках, крутитися на стільці – це не відволікання, а спосіб «пригальмувати» зайві сигнали, багато хто так концентрується. Тому не варто забороняти їм це робити і навіть варто включити такі рухи до навчального процесу.
 • Через великий стрес діти часто живуть у режимі очікування невдачі. Тому їм необхідний досвід перемог та підтримка. Давайте їм невеликі завдання, які можна швидко вирішити. Зауважте перемоги, і не критикуйте часто (на три перемоги може бути одне критичне зауваження).
 • Школярі можуть бути дратівливими та частіше втомлюватися через пристосування до нових обставин.

Сімейний та дитячий психолог Світлана Ройз дала поради, які допоможуть включитися до навчального процесу після тривалої перерви.

10 порад, які полегшать початок навчального року:

 1. Звикнути до режиму. Варто якомога раніше почати формувати навчальний режим, в якому має бути не лише час для навчання, а й для прогулянок та ігор.
 2. Познайомитись із однокласниками. Дітям, які йдуть у новий клас, варто заздалегідь познайомитись хоча б з кимось із однокласників. Організуйте зустріч у парку чи онлайн.
 3. Познайомитись із вчителями. Це важливіше для першокласників. Їм бажано заздалегідь познайомитися з учителем, почути його голос та звикнути до людини. Якщо такої можливості немає, варто показати фото викладача.
 4. Ознайомитись із правилами школи. Якщо дитина йде до школи в іншій країні, важливо дізнатися про всі правила та розповісти про них дитині.
 5. Підготувати канцтовари та одяг. Дозвольте дитині самому вибрати канцтовари, адже покупка нового створює відчуття радісного очікування. Підберіть зручний одяг для дитини.
 6. Підготувати робоче місце. Визначте вдома робочу зону, це може бути частина столу чи полиця для підручників. Важливо, щоб у цій зоні було якнайменше відволікаючих предметів (іграшок).
 7. Обговорити питання безпеки. Пройдіться з дитиною дорогою до школи, поясніть, що з землі не можна піднімати чужі предмети та обговоріть, що робити у разі повітряної тривоги.
 8. Розібратися з питаннями особистої гігени. Огляньте туалет у навчальному закладі, навчіть дитину ним користуватися, якщо він незвичної конструкції та закріпіть навички самообслуговування (миття рук, перевдягання).
 9. Відсвяткувати початок навчального року. Влаштуйте символічне свято, щоб закріпити перехід із літнього відпочинку на робочу осінь.
 10. Підготувати сувеніри. Спочатку кладіть у рюкзак невеликі записки, м'який брелок, браслет, ручку з блискітками та інші речі, які будуть нагадувати дитині про вас.

Вам буде цікаво почитати на Ivona: