Повномасштабне вторгнення РФ в Україну змусило багатьох українців залишити свої оселі та переїхати до безпечніших регіонів чи країн. Багато хто вибрав країни Європи для релокації й тепер, перебуваючи в безпеці, облаштовує своє життя. Однак на тих, хто переїхав, чекають труднощі в пошуку місця проживання і роботи. Як розпочати все з чистого аркуша в новій країні, за своїм особистим досвідом переїзду до Болгарії розповіла Ivona кар'єрний терапевт, засновниця навчально-консалтингового центру SkillsUp.ua Марина Мельник.

Кар'єрний терапевт Марина Мельник. Фото: facebook.com/marina.melnick
Кар'єрний терапевт Марина Мельник. Фото: facebook.com/marina.melnick

Перше, що варто зробити — зізнатися, що все не з нуля. Починати спочатку — це вступити до університету, відучитися, простажуватися і вже потім увійти до нової професії. Приїхавши до іншої країни, ви розпочинаєте, маючи велику базу досвіду, знань і навичок.

Так було і в мене — у Болгарії йшла тим самим шляхом, що й в Україні: відкрила компанію, продовжила роботу з поточними та новими клієнтами.

Дайте собі час

Після переїзду до нової країни не поспішайте приступати до роботи і навіть розпаковувати валізи — видихніть, відчуйте момент і усвідомте, навіщо ви тут.
Досліджуйте країну і погляньте, наскільки відгукується в вашому серці те місце, де ви зараз. Не подобається — краще тут нічого не починати, подобається — вітаю, нульовий етап пройдено і ви можете приступити до наступного.

Крок № 1 — зізнайтеся, що вам потрібна допомога

Спочатку витратьте час на вивчення своїх прав і законодавчої бази. Шукайте інформацію мовою країни, в яку приїхали, використовуючи перекладач. За потреби звертайтеся до фірм, які надають послуги під ключ.

Головне — не намагайтеся вирішити всі питання самотужки. Є вже протоптані стежини, якими можна швидко і безпечно пройти, — використовуйте їх.

Крок № 2 — знайдіть професіоналів, які допоможуть з поставленим завданням

Якщо ви збираєтеся відкривати фірму, будьте готові, що найскладніше — це відкриття рахунку. Вартість реєстрації компанії коштуватиме від 250 до 2000+ €.

Маючи тимчасовий захист, який дають українцям після приїзду, краще відразу звернутися за допомогою до спеціальної компанії, оскільки мені, наприклад, при самостійному відкритті перший банк відмовив. Із другим допомогли хлопці. Головне — вибирайте тих, хто відразу говорить про підводні камені.

Паралельний крок – робота над маркетингом у новій країні

Перевірте ваш сайт і соцмережі — чи зрозумілі вони локальному ринку, чи ви все ще намагаєтеся продавати як в Україні. І найголовніше — поринайте у максимальний нетворкінг: ком'юніті, конференції, тематичні паті.

Звертайте увагу на те, що читає ваша цільова аудиторія і намагайтеся писати статті для цих майданчиків. Заявляйте про себе у новій країні з перших днів.

Найом і зарплата в іншій країні: чи є різниця

Питання працевлаштування у Болгарії набагато простіше, ніж в Україні. Тут не має значення, зарплата нараховуватиметься на wise або видаватиметься готівкою. Головне — що компанія сплатить усі податки співробітника. Ще важливо розібратися, в якій валюті та форматі кандидати називають вам зарплату — у євро, доларах чи левах; у gross або net.

Також проведіть аналітику ринку зарплат, щоб не опинитися у незручному становищі й не назвати надто багато чи мало.

Моральне виснаження через війну та переїзд, страх нового: як подолати і почати діяти

Непростим періодом буде боротьба із внутрішнім опором — відчуттям, що у вас нічого не виходить і ви все робите неправильно. У новій країні воно буде набагато сильнішим — його треба припиняти. І якщо ви не проігнорували попередній крок, зізналися собі, що вам потрібна допомога — етап із опором проходитиме набагато простіше.

Перестаньте порівнювати

«А от в Україні я б...», «А в Україні мені б...», «А в Україні це...».

Я довго не могла перестати порівнювати. Усі ми встигли оцінити, що в Україні й банки швидше працюють, і пошта, і документи робляться на раз-два. Потрібно прийняти той факт, що тут не так.

Так само облиште спроби порівнювати ціни на послуги та продукти — на це витрачається занадто багато енергії. Просто звикайте до нового.

Знайдіть те, що у вас було в попередній країні

Щоб ще швидше пристосуватися до нової реальності, постарайтеся залишити для себе звичні речі: манікюр, спортзал, масаж, танці. Це допоможе вашому мозку не зазнати глобального стресу та швидше знаходити нову зону комфорту.


Вам буде цікаво почитати на Ivona: