У третьому сезоні тревел-проєкту «LeМаршрутка», який щопонеділка показує Новий канал, Леся Нікітюк подорожує Україною воєнного стану та знайомить глядачів із сучасними героями. У сьомому випуску ви побачите унікальний сюжет! Телеведуча зустрілася з бойовими пілотами-вертольотчиками, які виконували завдання, літаючи на «Азовсталь» та на острів Зміїний. І вперше для Лесі Нікітюк вони на загал розповіли про деталі своїх місій.

«На цю зустріч я чекала дуже довго! Нарешті приїхала до друзів, з якими познайомилася ще три роки тому на зйомках «LeМаршрутки» на Олешківських пісках. Щоправда, тоді ще не знала, що то майбутні герої! Той військовий аеродром, на який ми приземлялися три роки тому, був нічим іншим як легендарною Чорнобаївкою! Там і базувалися мої друзі-пілоти», — ділиться Леся Нікітюк.

Основа нашої армійської авіації — багатофункціональний гелікоптер Мі-8, який був розроблений ще на початку 60-х років. За період повномасштабної війни військові льотчики здійснювали на таких вертольотах місії, які весь світ вважає неможливими. Наприклад, літали на завод «Азовсталь», що був останнім форпостом захисників України в оточеному Маріуполі. Єдиний шлях, яким туди можна було підвезти зброю та продукти, повітряний.

Леся Нікітюк зустрілася з бойовими пілотами, які літали на «Азовсталь» та острів Зміїний
Леся Нікітюк зустрілася з бойовими пілотами, які літали на «Азовсталь» та острів Зміїний
пресслужба

«Близько 100 кілометрів ми летіли ворожою територією у тих зонах, які були повністю закриті ППО. Тому польоти виконували вночі, в окулярах нічного бачення, на малих висотах. А коли йшли над морем, то були як на долоні. Розуміли, що кожна «ходка» може стати крайньою. Але летіли! Перевозили багато медикаментів, озброєння, людей. Коли я віз військових полку «Азов» і подивився їм у вічі, то взагалі не побачив там страху. Після 2014 року в нас були «кіборги», так? То це, напевно, «термінатори». Зізнаюся, мені було дуже страшно, а вони наче на звичайну роботу летіли», — говорить вертольотчик.

Гелікоптери сідали на територію оточеного заводу й не вимикали двигуни, щоб мати змогу миттєво злетіти на випадок обстрілу. З перших вуст Леся Нікітюк дізналася, що вся операція там, від посадки до зльоту, займала близько семи хвилин. Свої емоції пригадує пілот вертольоту:

«У мене тоді наче все життя перед очима промайнуло. Час зупинився в той момент,» — каже він.

Леся Нікітюк зустрілася з бойовими пілотами, які літали на «Азовсталь» та острів Зміїний
Леся Нікітюк зустрілася з бойовими пілотами, які літали на «Азовсталь» та острів Зміїний
пресслужба

Окрім «Азовсталі» пілоти здійснювали також бойові місії на острів Зміїний. Про них вони вперше розповіли саме у проекті «LeМаршрутка» на Новому каналі.

«Наша основна задача — привезти туди ударну групу, потім групу підтримки і, відповідно, забезпечення. У чому полягала складність завдання на острові Зміїний? Це море, де ми не могли ніде сховатися. Нас було видно з усіх боків. Навіть погодні умови могли бути «за» або ж «проти». Якщо вітер зустрічний, то чути пізніше, а якщо попутний – раніше. Нас завжди там чекали, могли зустріти шквальним вогнем. До речі, літали не у своїй звичній формі. Мали при собі рятівні човни й жилети, спеціальні пристосування, які одягали, щоб не замерзнути у воді, раптом що. Плюс, захисний шолом і бронежилет. Було дуже жарко, але жити хочеться, тому ми вживали максимальних заходів, аби вижити», — розповідає Лесі Нікітюк інший військовий пілот.

Не пропустіть два крайні випуски «LeМаршрутки» вже сьогодні, 26 грудня, о 20:00 на Новому каналі! Слава Україні та нашим захисникам!


Вам буде цікаво прочитати на Ivona: