Запросити українця за програмою може громадянин США чи той, хто має можливість легального перебування у Штатах. Він подає заявку на сайті, надає банківські та податкові документи і виступає спонсором, який бере на себе відповідальність за проживання та «поведінку» українців в Америці. При цьому самого американця на сьогодні держава жодних грошей чи пільг за це не надає. Розгляд заявки займає від 2-3 тижнів, після підтвердження, українці створюють свій аккаунт і, відповівши на кілька запитань, буквально за тиждень отримують дозвіл на в'їзд.

Важливо: всю відповідальність бере на себе «спонсор», жодних документів від українця крім паспорта не потрібно.

В'їхати в країну можуть жінки, діти та чоловіки, яким дозволено виїзд із України. «З нами за програмою після прильоту оформлялася сім'я з Чернівецької області – чоловік, дружина та двоє дітей, – розповідає учасниця програми, Тетяна Савченко. – На чоловіка американці дивилися з неприхованою зневагою, а перекладач навіть здивувався – невже вже й Чернівці бомблять».

Спонсорство американцям швидше схвалюють родичам українців, аніж знайомим.

Флаг України не часто зустрічається на вулицях Сан-Франциско
Флаг України не часто зустрічається на вулицях Сан-Франциско

Чи потрібна віза?

У разі правильного оформлення анкети українець отримує документ, що дозволяє в'їхати до США без візи. Достатньо просто купити квиток до США та прилетіти. Бажано до того штату, де мешкає спонсор, і який зазначений як штат проживання українця. Після прильоту до США на паспортному контролі достатньо показати цей роздрукований документ, після чого прикордонна служба оформляє українців як біженців і видає «гуманітарний пароль» - роздрукований на папері та у вигляді штампа в паспорті.

При оформленні необхідно сказати офіцеру адресу та телефон спонсора та місця проживання. Процедура оформлення може тривати до 2-х годин.

Що дає програма Uniting for Ukraine

Можливість легально перебувати на території США 2 роки з моменту перетину кордону. Щоб почати працювати, після прильоту необхідно заповнити анкету на дозвіл на роботу, відповідь чекати від 3-х до 6-ти місяців. Без дозволу на легальну роботу навіть мега-фахівця не візьмуть. Можливість дітям навчатися безкоштовно в американських школах або відвідувати дитячі садки. Вища освіта – платна. Українські біженці прирівнюються до біженців з інших країн чи незаможних, а отже мають право на щомісячну допомогу (у кожному штаті свою. Наприклад, у Каліфорнії 700$ на маму та дитину), допомогу на їжу та медичну страховку. Іншими словами, українські біженці можуть 2 роки прожити у США, через 6 місяців влаштуватися на роботу, навчати дітей та безкоштовно лікуватись.

фото: Т.Савченко
фото: Т.Савченко

Відмінність із Європою.

США – країна біженців та емігрантів, тому ставлення до афганського, африканського біженця чи українського приблизно однакове. Тут немає центрів допомоги, немає волонтерів, немає точок із безкоштовною їжею чи місць, де можна переночувати.

Тут немає безкоштовного проїзду, зворушливої ​​допомоги та співчуття на кожному кроці.

Тут не можна прийти з вулиці до школи чи саду – прийміть мою дитину. Є процедура, яку слід пройти, щоб оформити учня.

І ще тут немає можливості повернутись додому без спеціального дозволу держави Америка.