Читайте також: ТОП-5 способов увеличить лактацию

Під час війни в Україні багато мам, що годують, зіткнулися з труднощами з лактацією. У когось через неможливість регулярно прикладати малюка до грудей розвинувся лактостаз, у когось потріскалися соски (діти дуже відчувають стан мами та можуть «на нервах» почати кусатися). А в когось взагалі через стрес і всього пережитого взагалі «пропало молоко», або, як у нас люблять говорити, воно перегоріло. Чи може це справді статися та як повернути нормальну лактацію? Про це ми поговорили з Тамарою Зейналлою, консультантом з грудного вигодовування, доулою, психологом, автором курсу «Щасливі батьки».

Чи може молоко перегоріти?

Тамара Зейнали запевняє, що ні. І такий міф виник, бо раніше просто не вистачало інформації про грудне вигодовування.

«Справді, через стрес, який зазнає жінка, можуть виникнути труднощі з лактацією. Тому що для продуктивного грудного вигодовування потрібний гормон окситоцин. А коли ми стресуємо, виробляється його гормон-антогоніст – адреналін, який заважає виділятися молоку, і дитина не насичується. Крім того, малюки «дзеркалять» наш гормональний стан, через адреналін вони можуть стати більш примхливими і навіть покусати маму», - пояснює експерт.

Бачачи, що дитина у грудях нервує, що вона не наїдається, жінка вирішує, що у неї «перегоріло» молоко, дає дитині суміш і перестає прикладати її до грудей, і, таким чином, губить лактацію.

«Адже, чим активніше дитина їсть, тим активніше виробляється молоко»,

– каже Тамара Зейнали. Відповідно, що менше він їсть, то менше «виготовляється» молока.

«Ще одна причина, через яку мама може подумати, що у неї перегоріло молоко, - становлення зрілої лактації. У когось цей процес може тривати тиждень, у когось – кілька місяців. Під час нього груди стають м'якими, як ганчірка. І жінка вирішує, що вона пуста. Якщо на цьому фоні дитина біля грудей починає вередувати (наприклад, через коліки чи кризу новонародженого), то мама думає, що у неї зникло молоко», - розповідає консультант із грудного вигодовування.

Насправді лактацію не так просто зупинити. «Адже організм протягом 9 місяців вагітності готувався до цього процесу. Тому одного дня лактація просто не може взяти і зникнути. Більше того, навіть якщо так сталося, що жінка перестала годувати грудьми дитину, можна повернути лактацію – цей процес називається релактація. І вона може статися як за кілька тижнів, і через кілька місяців після закінчення годівлі. І цей факт підтверджує те, що молоко не перегорає», – розповідає Тамара Зейнали.

Крім того, за словами експерта, не варто скидати з рахунків так звані лактаційні кризи, коли тимчасово може бракувати молока: апетити малюка виросли, а молочна «фабрика» не встигла перебудуватися на нові потреби організму, що росте.

Як налагодити лактакцію

Найкращий друг лактації – це регулярне прикладання малюка до грудей. Не за графіком, не за годинами, а за його потребою вважає Тамара Зейнали. Адже, як відомо, попит породжує пропозицію. Чим більше малюк «з'їдає» молока, тим більше його вироблятиметься.

Також експерт радить під час труднощів із лактацією використовувати т.з. "Метод гніздування". Необхідно задерти штори (помічник лактації гормон окситоцин краще виробляється, коли темно), попросити, щоб вас максимально ніхто не смикав, і залягти з малюком на ліжку – нехай «висить» на вас скільки душі завгодно. При цьому дуже бажано забезпечити контакт шкіри до шкіри.

Якщо дитина закочує істерику через труднощі з молоковидобутком, рятує такий лайф-хак: потрібно забратися в теплу ванну і взяти туди малюка з собою. Заспокоїтись і дитина, і мама.

Взагалі потрібно робити все можливе і неможливе для того, щоб мамі, що годує, зберігати спокій, впевнена Тамара Зейнали. Якщо потрібно, пийте заспокійливі чаї, сходіть на масаж, подаруйте собі приємні емоції та більше відпочивайте.

«Важливо проаналізувати, що заважає вам бути спокійною. Якщо це, наприклад, читання новин щодо ситуації в Україні, тоді варто відмовитись від цього. Про найважливіші події ви все одно дізнаєтесь від чоловіка, знайомих. Так що, переставши постійно гортати стрічку новин, ви багато не втратите. А ось нерви свої збережіть», – радить експерт.

Вам буде цікаво почитати:

Як регулювати лактацію?

Груди при вагітності: як правильно готуватися до лактації