Незабаром 1 вересня, починається учбовий рік. В умовах війни він буде дуже непростий. Зараз в школах триває опитування батьків, педагогів та здобувачів освіти, які знаходяться закордоном, яку форму навчання вони обирають. Воно було ініційоване Офісом освітнього омбудсмена і буде закрите 12 серпня. А от опитування тих, хто залишився в Україні, вже завершилося. І його результати нещодавно оприлюднив освітній омбудсмен Сергій Горбачов на своїй сторінці в фейсбуці.

Яку форму навчання обрали українські батьки

Згідно цього опитування, більшість українських батьків виступає за дистанційну форму навчання.

Участь в  опитуванні взяли 25230 батьків здобувачів освіти, які знаходяться в Україні. З них батьки:

школярів - 89% опитаних;

вихованців закладів дошкільної освіти - 8,2%;

здобувачів закладів фахової передвищої освіти -1,2%

здобувачів професійної (професійно-технічної) освіти - 0,5%

закладів вищої освіти - 1%. 

Какую форму обучения выбирают украинские родители/фото образовательного омбудсмена
Какую форму обучения выбирают украинские родители/фото образовательного омбудсмена

61,6% батьків (15 533 респонденти з 25230) вважають, що не варто розпочинати очне навчання в закладі освіти, навіть якщо безпекова ситуація дозволяє це робити та є відповідно облаштовані укриття.  

Ще 13,3% батьків (3358 з 25230) не знають, чи варто розпочинати очний освітній процес за таких умов.

Загалом майже три чверті опитаних не готові, щоб з 1 вересня їхні діти навчалися очно.

 

І лише 25,1% (6 339 респондентів) батьків переконані, що якщо заклад освіти знаходиться на безпечній території й у ньому наявне відповідно облаштоване укриття, навчання необхідно організовувати очно - в закладі освіти.

Однак тут постає питання, яку територію України можна назвати безпечну. Наприклад, до певного часу безпечною вважалася Вінниця, куди тікали з Києва, Херсона, Дніпра та інших міст України. Але, на жаль, нещодавно там сталася трагедія: внаслідок обстрілу російськими ракетами там загинуло більше 20 людей.

І цей випадок показує, що, на жаль, безпечних місць в Україні під час війни немає. В будь-яку мить на будь-яке місто чи селище можуть бути скинуті бомби.

Батьки, які голосували за очне навчання, пояснюють свій вибір тим, що їм спокійніше, коли дитина буде знаходитися в школі, а не сама вдома, коли вони на роботі. Зрозуміти цю позицію можна. Але знов таки ж, треба враховувати те, що більшість українських навчальних закладів не має укриттів, які б відповідали вимогам безпеки.

Чому батьки вибрали ту чи іншу форму навчання/фото Офісу освітнього омбудсмена
Чому батьки вибрали ту чи іншу форму навчання/фото Офісу освітнього омбудсмена

Коментар Міністерства освіти

Щойно з’явилися новина  про результати опитування від Офісу освітнього омбудсмена, на сайті Міносвіти одразу з’явився коментар. В ньому йдеться про те, що ці дані не є репрезентативними. Адже неможливо проконтролювати об’єктивність даних, що надані учасниками опитування, а також ймовірно проходження опитування одним учасником нескінченну кількість разів тощо.

«Натомість інформуємо, що професійне опитування учасників освітнього процесу із різних питань на постійній основі проводить Державна служба якості освіти України», - йдеть на сайті Міністерства освіти на науки.

Дослідження щодо готовності до початку навчання з 1 вересня 2022 року ця Служба завершила  8 серпня. І найближчим часом його результати будуть оприлюднені.

Останнє слово за місцевою владою

Втім, результати опитуваннь – не є остаточним фактором, який впливає на рішення про те, як будуть навчатися діти в тому чи іншому населеному пункті України. Міністерство освіти переклало відповідальність за це питання на органи місцевої влади. Про це заявив міністр освіти та науки України Сергій Шкарлет в ефірі однієї з ранкових програм.

Так, мер Дніпра Борис Філатов в інтерв’ю виданню «Наше місто» розповів, що міська влада схиляється до того, що навчання в школах буде дистанційним. Аргумент – він не може брати на себе відповідальність за життя дітей, якщо в район учбового закладу «прилетить».

В Києві ситуація поки що незрозуміла. В червні на пленарному засіданні сесії Київської міської ради депутати ухвалили рішення про облаштування захисних укриттів у всіх столичних закладах освіти. Але на практиці виконати це завдання виявилося неможливим.

«Моя донька 1 вересня має йти в 3-й клас столичної школи в Подільському районі. В червні директор школи сказала, что навчання буде офлайн. Потім в липні було опитування, яку форму навчання обирають батьки. Більшість обрало онлайн-формат. І ось на початку серпні вчителька сказала, що в вересні навчання стовідсотково буде дистанційним. Адже у школі обладнали укриття лише на 50 чоловік», - розповідає мешканка Києва Світлана Т.

Офлайн-освіта можлива в школах, у яких є надійне укриття/фото freepik.com
Офлайн-освіта можлива в школах, у яких є надійне укриття/фото freepik.com

В школах Києва, Ірпіня, в яких є укриття, говорять батькам, що навчання буде в офлайн-форматі.

«Ми з сином зараз знаходимося в Польщі, повертатися до Ірпеня не можемо, бо наш будинок зруйновано. В українській школі нам сказали, або ми ходимо до школи, або обираємо сімейну форму навчання, або забираємо документи», - розповідає Аліна П.

Сімейна форма навчання передбачає, що з дитиною займаються батьки або репетитори, а вчитель просто контролює рівень отриманих знань за допомогою тестів та контрольних робіт.

Сімейна форма освіти передбачає самостійне вивчення матеріалу/фото freepik.com
Сімейна форма освіти передбачає самостійне вивчення матеріалу/фото freepik.com

Якщо ви опинилися в подібній ситуації, єдине, що можна порадити, не поспішати забирати документи зі школи. Адже перевірка укриттів в закладах освіти ще триває. Про це заявив перший заступник міністра освіти та науки Андрій Вітренко в інтерв’ю виданню «Телеграф». І якщо школа не пройде цей аудит, тоді її ученики мають навчатися дистанційно – так, як це було під час карантинів через коронавірус.

Вам також  буде цікаво прочитати:

Онлай-класс и тьюторинг в дистанционной школе "Оптима"

Как отдать украинского ребенка в польскую школу