В історіях вірменських та українських народів багато спільного: прагнення незалежності, яскраво виражена національна самоідентифікація, історична боротьба за свою Батьківщину та агресивний сусід. Вірменія — перша країна у світі, яка визнала християнство державною релігією, а саме в Києві сталося хрещення Русі (що не має практично нічого спільного з агресивним кровожерливим сусідом-терористом).

Вірменська кухня не схожа на українську, але обидві вони визнані одними з найсмачніших у світі. А от у вірменській культурі можна знайти багато спільного – від друкарства до сучасної орнаменталістики.

Український фешн-дизайн був відомий у всьому світі задовго до війни. Сьогодні багато світових політиків та селебрітіс із гордістю носять луки від вітчизняних дизайнерів, а кольори українського прапора та візерунки вишиванок стали символом справжньої свободи.

Вірменський фешн-дизайн популярний більше у східному регіоні, та й війна у Вірменії не була такою кривавою, жорстокою та несправедливо-абсурдною, щоб привернути до себе увагу всього світу. Але є вірменські дизайнери, які стали відомі у світі й на тлі останнього карабахського конфлікту. Маргарита Петросян — відома скрипалька, яка з гастролями побувала в багатьох куточках світу, змінила смичок на швацьку голку, відкривши своє авторське ательє, в якому вона виступає і конструктором, і модельєром, а іноді й швачкою.

У своїх роботах Маргарита талановито поєднує орнаменталістику минулого із сучасним дизайном та текстилем. До речі, модельєрка категорично відмовилася від якісних турецьких тканин у зв'язку з «сусідською загрозою» (конфлікт Вірменії та Туреччини тягнеться вже багато століть).

Маргарита створює сучасні образи, використовуючи індивідуальний підхід до кожної замовниці, на основі національних костюмів — це дуже схоже на тренд сучасної української фешн-індустрії.

фото: із особистого архіву
фото: із особистого архіву

Втім, не лише спільні етномотиви об'єднують вірменський та український дизайн. «Моя колега, з якою працюю вже третій рік, мешкає у Харкові. Чудова людина та талановитий дизайнер Valeri Gorodnicha, яка розуміє мене з пів слова. До речі, у процесі роботи над вишивками ми виявили дуже багато схожості в елементах візерунків національних мотивів», — розповідає Маргарита.

фото: із особистого архіву
фото: із особистого архіву

Дизайн, мода, література, театр — все це невидима, але базова, одна з основних підтримок кожного народу. Особливо народів, які мають схожі непрості долі. Адже саме у костюмі можна максимально проявити свою національну самоідентифікацію — як у колекціях Маргарити Петросян.

фото: із особистого архіву
фото: із особистого архіву

фото: із особистого архіву
фото: із особистого архіву