Мало хто з нас знає, що можна "потонути" через кілька годин після виходу з води. А тим часом таке трапляється і нерідко і називається це вторинним чи сухим утопленням. І найчастіше це лихо відбувається з дітьми, які, активно граючи у воді, часто ковтають її надто багато. 

Чому так відбувається, і в яких ситуаціях батькам треба бути пильними, розповіли експерти Всеукраїнської спілки парамедиків. 

Що таке вторинне утоплення

Вторинне утоплення інакше називають відкладеним. Найчастіше воно трапляється після того, як дитина тонула, і її відкачали. При цьому частина води все одно залишається усередині дихальної системи. Вона викликає запалення бронхів та набряк легень, який перекриває дихальні шляхи. Через це дитині спочатку важко дихати, а потім набряк повністю блокує доступ кисню в організм.

Для розвитку вторинного утоплення потрібно від 2-х-  декількох днів. Згідно зі статистикою, смерть зазвичай настає вночі. Батьки полегшено думають, що уникли жахливої ​​трагедії, укладають дитину спати, і вона більше не прокидається. 

Важливо знати, що вторинне утоплення може наступити і без того, щоб дитина перед цим тонула. Для цього досить просто наковтатися води під час пірнання чи активних ігор у водоймі. При цьому візуально дитина виглядатиме абсолютно здоровою. Спочатку, поки не почнеться набряк легень. Кілька років тому в США було зафіксовано випадок, коли 10-річний хлопчик помер від вторинного утоплення після того, як повернувся додому з басейну.

Чим відрізняється сухе утоплення

Сухе утоплення від вторинного відрізняється тим, що води у дитини в легенях може бути. Якщо під час купання була небезпека втопитись, в організмі розвивається природна захисна реакція. Дихальні шляхи спазмуються, щоб не допустити попадання води у легені. Однак разом із цим спазм перекриває і доступ повітря. Спочатку спазм може бути не сильним, проте має тенденцію до наростання. Лікарі кажуть, що ознаки сухого втоплення зазвичай розвиваються протягом 24 годин.

Симптоми вторинного та сухого утоплення

В обох випадках симптоми будуть однаковими. Тому не потрібно довго роздумувати, якщо після купання ви помітили у дитини такі прояви:

утруднене дихання з короткими вдихами, спроби перепочити

стійкий безперервний кашель

сильна та нехарактерна для дитини втома

підозріла сонливість

біль та дискомфорт у ділянці грудей

нетипова поведінка (дратівливість, забудькуватість)

уповільнена реакція та порушення координації рухів

«посинення» губ або пальців (через кисневу недостатність)

Важливі рекомендації для батьків

Усі або кілька перелічених вище симптомів – це явна ознака того, що дитину потрібно терміново показати лікареві. Не соромтеся «перебдіти», адже в цій ситуації обережність не буває зайвою і може в буквальному значенні слова врятувати життя дитині. У лікарні його послухають, щоб визначити, чи немає в легенях води, можуть направити на рентген та безпомилково діагностують спазм дихальних шляхів (якщо він є).

Також варто показати дитину лікареві, якщо під час купання був інцидент, коли дитина тонула або мало не потонула. Навіть якщо це було «недовго», і дитина почувається нормально. Небезпека вторинного утоплення в тому, що неможливо передбачити, коли й у когось воно розвинеться. Тому проблему буде краще заздалегідь виключити

Щоб уникнути біди, обов'язково дотримуйтесь правил безпеки на воді під час купання з дітьми. У жодному разі не випускайте їх з поля зору. Щоб захлинутися, малюку достатньо глибини всього в 6-8 см. Особливо, якщо хтось із тих, хто купається, його несподівано штовхнув під воду. Тому з дітьми, які не вміють плавати, дотримуйтесь правил витягнутої руки: ви повинні знаходитися від дитини на такій відстані, щоб будь-якої секунди підхопити і витягнути її з води.

Навіть якщо дитина вміє плавати, не втрачайте пильності. Адже у воді йому просто може стати погано. Він може злякатися, запанікувати та втратити над собою контроль – у результаті не випливе з води навіть на маленькій глибині. Не скидайте з рахунків випадкову хвилю або течію: на відкритій воді для дитини цього достатньо, щоб піти на дно.