В умовах повномасштабної війни з росією, націленої на геноцид українців і тотальне знищення нашої культури, особливого значення набувають проєкти, що розповідають про вікові народні традиції й естетику побуту. Створюючи фільми, які демонструють феномен української нації, FILM.UA зосереджує зусилля на змаганні за культурний код нової реальності. На YouTube-каналі кіностудії стартує прем’єра проєкту «Справжній український побут», який познайомить глядача з предметами вжитку, що відображають світогляд і спосіб існування наших предків. 

Цикл відео розповість про предмети стародавнього промислу, що відображають побутові й естетичні потреби наших предків. А також продемонструє естетичну і символічну функцію предметів ужитку, що є частиною національної спадщини.

У культурі кожного народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. Вони є генетичним кодом нації, невіддільною частиною культурної спадщини, життєвою силою суспільства. У них закодовані древні образи та обереги народу, його ідентичність і неповторність.
Цикл «Справжній український побут» — це занурення глядача в багатий світ українського побуту, в якому кожен атрибут уособлює ментальність, демонструє світогляд і переконання наших предків. У кожному ролику будуть представлені традиційні народні предмети вжитку: посуд, скрині, рушники, килими, ікони тощо», — ділиться головна продюсерка проєкту Олена Малкова.

«Справжній український побут» — це цикл із дванадцяти відео, що виходитимуть на YouTube-каналі FILM.UA (українською та англійською мовами) та сторінках у соціальних мережах. 

У кожному епізоді циклу «Справжній український побут» будуть представлені унікальні побутові предмети: скриня, «павук», килим, скульптури, народна ікона, народна картина, обрядовий посуд, гутне скло, рушники, глеки, мисник, свічник. 

Проєкт розповість про магічні обереги, поширені художні народні сюжети та розкриє загадку ікон з усміхненими святими. Глядач дізнається, у яких регіонах України побутували ті чи інші вироби, з яких матеріалів вони виготовлялися, як називали майстрів. Також «Справжній український побут» розкаже про косівську кераміку, що внесена до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, і гончарні традиції Опішні, яку називають «українським Римом». 

Перше відео проєкту присвячено українському килиму, орнаментика якого увібрала красу і барви нашої землі. Цей епізод розповість про побутову й естетичну функцію килимів в українських оселях, а також про те, які матеріали використовували для виготовлення і як саме ткалися вироби з тим чи іншим видом орнаменту. Кожен етнографічний регіон мав свої локальні особливості візерунків і композиції виробів. Докладніше — у першому випуску проєкту FILM.UA.

За підтримку проєкту «Справжній український побут» FILM.UA завдячує постійним партнерам — бренду «Магнікор», компанії MASTERCARD і бренду «Духмяна хата».

 ДОВІДКА

Виконавчий продюсер — Тетяна Носенко

Продюсери — Юлія Мордас, Олена Малкова

Консультант — Марія Квітка

Графіка — Євген Санніков

Мова — українська та англійська